• Witamy na stronie Młoda Europa
  • Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą
mieszkania TBS

Idea, jaka przyświeca TBS-om to budowanie tanich mieszkań dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny. Pomoc Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest skierowana do osób mało i średnio zamożnych i daje im szansę na własny lokal. Prawo własności do mieszkania TBS jest jednak inne niż przy kupnie własnościowej nieruchomości. Mimo że mieszkańcy tego typu lokali nie są najemcami, mieszkanie nie należy do nich w pełni. Te różnice mają wpływ na rodzaj i warunki ubezpieczenia.

Ubezpieczamy to co do nas należy

Różnice w prawie własności mają wpływ na polisę ubezpieczeniową, ponieważ ochroną obejmujemy naszą własność. W przypadku wykupionego mieszkania własnościowego należą do nas mury i elementy stałe lokalu. Jeśli zajmujemy mieszkanie TBS, tego typu elementów nie musimy obejmować ochroną. Mimo dożywotniego prawa do lokalu nie jesteśmy bowiem jego właścicielem. Polisa ubezpieczeniowa lokalu TBS nie powinna więc obejmować murów. One są zwykle ubezpieczone przez Towarzystwo Budowlane. Co więc warto ubezpieczyć? Wszystko to, co znajduje się w lokalu mieszkalnym i jest naszą własnością.

Aby dobrać odpowiednią polisę musimy zdecydować, co konkretnie chcemy objąć ochroną i przed jakimi ryzykami się zabezpieczyć. W przypadku mieszkania TBS kluczowe jest wyposażenie mieszkania i wszelkie ruchomości, które są naszą własnością. Przed czym najlepiej je chronić? Ponieważ to, co znajduje się w mieszkaniu jest naszą własnością, TBS nie będzie odpowiadał za szkody powstałe w wyniku kradzieży z włamaniem, zalania czy innych zdarzeń losowych. Właśnie tego typu ryzyka są kluczowe dla lokatorów mieszkających w blokach TBS.

Jaka polisa dla mieszkania TBS?

Wybierając polisę dla naszego lokalu TBS powinniśmy pamiętać o wszystkich zdarzeniach losowych, jakie mogą zniszczyć wyposażenie mieszkania. Warto więc pamiętać o ryzyku pożaru czy przepięcia oraz o wspomnianym już zalaniu. Wszystkie te zdarzenia mogą przynieść nam szkodę, a zabezpieczenie się polisą uchroni nas przed wydatkami związanymi z naprawami, remontem czy koniecznością zakupu nowego wyposażenia lokalu. Czy to wszystko?

Aby polisa dawała nam pełną ochronę, warto rozszerzyć ją o odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Polisa OC zapewnia nam odszkodowanie w przypadku szkód, jakie powstają, gdy na przykład zalejemy sąsiada. Zniszczenia powstałe nieumyślnie w lokalach sąsiadów zdarzają się na tyle często, że dziś polisa OC jest jednym z najpopularniejszych ubezpieczeń majątkowych. Dzięki temu możemy czuć się pewniej i bezpieczniej w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń losowych, na skutek których zniszczeniu uległo cudze mienie. Tego typu ochrona przydaje się zarówno w lokalach TBS, jak i w mieszkaniach własnościowych czy spółdzielczych. Aby ubezpieczenie było kompleksowe, warto też pomyśleć o oknach i innych elementach szklanych znajdujących się w lokalu. Ponieważ są one szczególnie narażone na zniszczenie, polisa powinna je obejmować nawet w lokalach TBS. Warto zatem pamiętać, że choć w budownictwie społecznym mury nie są naszą własnością, okna i drzwi do mieszkania już tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *