• Witamy na stronie Młoda Europa
  • Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Mokra plama na suficie a na podłodze kałuża to oznaki, że podczas Twojej nieobecności mieszkanie zostało zalane przez sąsiada z góry. Co robić aby uniknąć większych zniszczeń i otrzymać odszkodowanie za straty? Przeczytaj.

Co zrobić, gdy sąsiad nas zaleje?

Jeżeli w mieszkaniu zauważysz pierwsze oznaki zalania, tj. mokry sufit czy zacieki na ścianach, to musisz działać szybko. W pierwszej kolejności powinno się zminimalizować ryzyko powiększania szkód. Można to zrobić podstawiając wiadro lub miskę do zbierania spływającej wody. Warto też niezwłocznie wykonać zdjęcia, aby później móc odpowiednio udokumentować zniszczenia. Taka dokumentacja jest bowiem niezbędna do późniejszej wypłaty odszkodowania. Jak najszybciej należy także udać się do osób zamieszkujących lokal powyżej i wspólnie ustalić źródło wycieku, a gdy są ku temu podstawy – sąsiad musi odciąć dopływ wody poprzez zamknięcie zaworu doprowadzającego. Jeśli natomiast okaże się, że awaria obejmuje kanalizację bądź instalację wodociągową biegnąca w pionach, to fakt ten należy jak najszybciej zgłosić zarządzającemu budynkiem.

Niezwykle istotne jest też, aby pamiętać o konieczności spisania protokołu strat, który będzie również potrzebny do wypłaty odszkodowania. Muszą się w nim znaleźć takie informacje, jak data i godzina zdarzenia, adres zalanego mieszkania, dane osoby odpowiedzialnej za zalanie, opis szkód z uwzględnieniem strat, przyczyna zalania oraz podpisy administratora budynki i właściciela mieszkania.

Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie lokalu?

Aby uzyskać odszkodowanie za zalane mieszkanie, należy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sąsiada lub wspólnoty, w zależności od tego, kto winę za zniszczenia ponosi. Zgłoszenia zaleca się dokonać niezwłocznie, gdyż czas na to wynosi zazwyczaj od 3 do 7 dni, w zależności od firmy ubezpieczeniowej i rodzaju polisy. Po upływie wskazanego terminu ubezpieczyciel może odmówić wypłaty należnego odszkodowania. Wyjątkowo może potraktować jedynie przypadki, gdy zalanie nastąpiło podczas dłuższej nieobecności właścicieli mieszkania, np. w trakcie ich urlopu.

Do zgłoszenia załączyć należy udokumentowane dowody, takie jak zdjęcia i wspomniany wcześniej protokół strat. Na ich podstawie rzeczoznawca oceni straty. Po dokonaniu oględzin ubezpieczyciel w ciągu 30 dni wypłaci należne odszkodowanie. Jeśli sąsiad czy spółdzielnia przyznają się do winy, wystarczy jedynie podać do ubezpieczyciela numer polisy winnego. Gdy winna jest osoba prywatna, odszkodowanie zostanie wypłacone z OC w życiu prywatnym. Jeśli jednak sąsiad nie posiada takiego ubezpieczenia, ale przyznaje się do winy, to warto wspólnie z nim znaleźć najlepsze rozwiązanie. Może np. pokryć koszty remontu lub przeprowadzić remont we własnym zakresie. W sytuacji, gdy nikt nie przyznaje się do winy za zalanie mieszkania, konieczne będzie podjęcie działań sądowych lub skorzystanie z własnego ubezpieczenia, po czym ubezpieczyciel odzyska koszty od winnego. Do sądu pozwać można właściciela, zarządcę nieruchomości, spółdzielnię czy dewelopera. Należy jednak mieć świadomość, że takie procesy mogą trwać kilka lat, wymagają więc poświęcenia czasu, a pokrzywdzony odszkodowanie otrzyma znacznie później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *