Coraz częściej przychodzi nam mierzyć się ze zmianami klimatycznymi, powodującymi gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak wichury, burze, a nawet trąby powietrzne. Zdarzenia takie mogą wyrządzić nie lada szkody, niszcząc dachy i powodując zalania. Naprawy tego typu mogą bardzo mocno nadwyrężyć budżet domowy, dlatego warto zawczasu zabezpieczyć się przed konsekwencjami finansowymi i zainwestować we właściwe ubezpieczenie domu, w tym od burzy.
Czy można ubezpieczyć dom na wypadek skutków burzy?
Obecnie na rynku nie istnieje osobna polisa, która chroniłaby nieruchomość tylko przed skutkami burzy. Natomiast właściwie dobrane ubezpieczenie domu zabezpieczy nas przed finansowymi konsekwencjami groźnych zjawisk meteorologicznych. Polisa mieszkaniowa zapewni wsparcie nie tylko na wypadek szkód spowodowanych przez burzę, ale także na wypadek innych zdarzeń losowych wymienionych w OWU, dokumencie gromadzącym listę definicji konkretnych wydarzeń.
Jak burza może uszkodzić nieruchomość?
Otóż na pojęcie burzy może składać się kilka zjawisk meteorologicznych, takich jak uderzenie pioruna, nawałnica, opady śniegu, gradobicie czy porywisty wiatr.
Burza to przede wszystkim intensywny opad deszczu, powodujący podtopienia, np. piwnicy. Może także doprowadzić on do osunięcia się ziemi wokół fundamentów, co w rezultacie może prowadzić do pęknięcia ścian, lub zawalenia konstrukcji budynku.
Niestety posiadanie piorunochronów to nie zawsze wystarczające zabezpieczenie. Choć mało prawdopodobne, ale bezpośrednie uderzenie pioruna może spowodować zapalenie się dachu, rozerwać elementy konstrukcyjne domu, jak np. komin, lub spowodować przepięcia, nieodwracalnie uszkadzające urządzenia elektryczne podłączone do sieci.
Burzom często towarzyszą silne wiatry, potrafiące zrywać dachy, uszkadzać rynny i spusty, co może doprowadzić do dalszych uszkodzeń i zalania fundamentów domu. Dużym kłopotem mogą okazać się też powalone drzewa mogące spowodować straty.
Uszkodzić nasz dach może też grad, powodując przecieki. Silne gradobicie może nawet wybić okna, prowadząc do zalania nieruchomości.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?
Decydując się na ubezpieczenie domu od skutków burzy, należy szczególnie sprawdzić dwa punkty umowy. Po pierwsze, wyłączenie odpowiedzialności pod kątem strat, jakie może wywołać to zjawisko, gdyż nie każda podstawowa polisa chroni na wypadek konkretnych szkód po burzy.
Istotne jest także doprecyzowanie przedmiotu ubezpieczenia, czyli składników majątku objętych polisą. Otóż wariant podstawowy obejmuje tylko elementy stałe, takie jak dach, fundamenty czy mury. Dlatego też warto rozważyć bardziej rozbudowaną opcję, chroniącą dodatkowo elementy ruchome majątku, czyli meble, ubrania, sprzęt AGD i RTV. Na wypadek ich zniszczenia czy nawet uszkodzenia, ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania.
Istotna będzie tutaj suma ubezpieczenia, która powinna pokrywać pełne koszty naprawy lub wymiany zniszczonego mienia.
Dobrze jest też przemyśleć opcję rozszerzenia polisy na opcje dodatkowe, jak np. usługi assistance, w razie takiej potrzeby pokrywające koszty tymczasowego zakwaterowania po nieszczęśliwym zdarzeniu.
Oczywiście przed podpisaniem umowy sprawdzamy renomę ubezpieczyciela i opinie, szczególnie te dotyczące rozpatrywania spraw i wypłaty odszkodowań.